But Miss, What if Gel Dies?

Breitner Academie - Docent Beeldende kunst en Vormgeving

In But Miss, What if Gel Dies, onderzoekt Renée Robin van den Bosch hoe leerlingen zich verhouden tot de regels en routines van het schoolsysteem. In hun kleine, vaak speelse acties zoals briefjes doorgeven, stoelendansjes in de klas en sluiproutes door de gangen, ziet ze een vorm van onderhandeling met de structuur om hen heen. Geïnspireerd door conceptuele kunst laat ze leerlingen ontdekken hoe deze alledaagse schoollogica kan dienen als bron voor de artistieke praktijk, en hoe je kunst kunt maken zonder kwast, krijt of penseel.

“Ik koester de hoop dat mijn onderzoek tegen de opvatting ‘kunst is niets voor mij’ en ‘kunst kan hier niet bestaan’ ingaat. Opvattingen die binnen de school en daarbuiten helaas breed gedeeld worden. Kunst is van ons allen. Dit artistieke onderzoek toont aan dat kunst en het leven onmogelijk los van elkaar gezien kunnen worden. Dat kunst een perspectief biedt om met het leven om te gaan.”

- Renée Robin van den Bosch

Aanbevelingen

“Het gebeurt niet vaak dat een afstudeerwerk zich niet alleen voegt in de logica van het vakgebied, maar het tegelijkertijd ook openbreekt. Dat is wat Renée Robin van den Bosch met haar onderzoek gedaan heeft. Het onderzoek is door de opleiding hoog beoordeeld. Het legt een directe verbinding met de buitenwereld doordat het de dagelijkse realiteit van de klas niet als gegeven neemt, maar als bron voor kunstzinnig onderzoek. Door spel, medeplichtigheid en de bereidheid een gezamenlijke fictie te scheppen, werden leerlingen uitgenodigd om de structuren die hen gewoonlijk omgeven niet slechts te ondergaan, maar te herdenken en vorm te geven. Voor het vakgebied betekent dit werk een wezenlijke verbreding.”

- Jaap Godrie, docent Cultuurgeschiedenis Breitner Academie

"Renée weet haar zeldzame conceptuele benadering te combineren met de vaste structuur van de studenten. Het lezen van het verslag emotioneerde mij echt. Zo weet zij de leerlingen te raken. Zij is in in enkele maanden tijd in staat geweest om de leerlingen de conceptuele benadering eigen te laten maken zonder dat het doceerlessen waren. Dit deed ze door leerlingen het te laten beleven en uit te dagen door middel van praktische activiteiten. Het gevolg daarvan was dat de leerlingen zo enthousiast werden over die activiteiten dat zij het zelfstandig overnamen.”

- Jacques Blommestijn, extern begeleider

Een project van:

Delen